• Magyar
  • English
  • Deutsch

Beszállítói felelősségvállalási politika

A Scintilla elkötelezett amellett, hogy együttműködik beszállítóival a fenntartható ellátási lánc kialakítása és fenntartása érdekében. Ennek lényeges része a beszállítói felelősségi politika. Etikai kódexünk, munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági politikánk, munkaügyi szabályzatunk és környezetvédelmi politikánk biztosítja, hogy a Scintilla megfeleljen az összes vonatkozó törvénynek és előírásnak.

A Scintilla beszállítói felelősségpolitikája előírásokat fogalmaz meg annak biztosítására, hogy a beszállítók munkakörülményei biztonságosak legyenek, a munkavállalókat tisztelettel és méltósággal kezeljék, és a működési folyamatok környezeti szempontból felelősek legyenek.

A szállítói felelősségi politika a következő szakaszok betartását tartalmazza, azon országok és régiók törvényei, szabályai és rendeletei szerint, amelyekben a vállalkozás működik. A politika arra ösztönzi a beszállítókat, hogy a társadalmi és környezeti felelősségvállalás előmozdítása érdekében lépjenek túl a törvényi betartáson, nemzetközileg elismert szabványokra támaszkodva.

 

I. Munka

 

A beszállítók elkötelezettek a munkavállalók emberi jogainak tiszteletben tartása mellett, és méltósággal és tisztelettel bánnak velük.

 

  1. Szabadon választott foglalkoztatás

Kényszerített vagy akaratlan munkát nem szabad alkalmazni. Minden munka önkéntes, és a munkavállalóknak ésszerű felmondás után szabadon kell távozniuk. A munkavállalók nem kötelesek a foglalkoztatás feltételeként átadni személyazonosító okmányaikat.

 

  1. Fiatal munkások

Gyermekmunkát a gyártás egyik szakaszában sem szabad használni. A „gyermek” kifejezés minden olyan személyre vonatkozik, aki 15 évnél fiatalabb, vagy a kötelező oktatás befejezéséhez szükséges korhatár alatt van, vagy az országban alkalmazandó minimális életkor alatt van, attól függően, hogy melyik a legnagyobb. A törvényes és minden jogszabálynak megfelelő munkahelyi tanulási programok használata támogatott. A 18 év alatti munkavállalók (fiatal munkavállalók) nem végezhetnek olyan munkát, amely veszélyeztetheti egészségüket vagy biztonságukat, beleértve az éjszakai műszakokat és a túlórákat.

 

  1. Munkaidő

A munkahét, beleértve a túlórát, nem haladhatja meg a törvényben megengedett munkaórák számát. A munkavállalóknak hétnapos héten legalább egy szabadnapot kell biztosítani, és a vonatkozó törvényeknek és rendeleteknek megfelelően szabadságot kell felajánlani nekik.

 

  1. Bérek és juttatások

A munkavállalóknak fizetett kompenzációnak meg kell felelnie az összes alkalmazandó bértörvénynek, beleértve a minimálbérre, a túlórára és a törvényben előírt juttatásokra vonatkozó jogszabályokat is. A fegyelmi bérek levonásának meg kell felelnie a helyi törvényeknek.

 

  1. Emberséges bánásmód

Ne legyen durva és embertelen bánásmód, ideértve a szexuális zaklatást, a szexuális bántalmazást, a testi fenyítést, a szellemi vagy fizikai kényszert, a dolgozók szóbeli bántalmazását vagy a vállalat által biztosított létesítményekbe való belépés vagy onnan való kilépés ésszerűtlen korlátozását.

 

  1. Diszkriminációmentesség

A beszállítóknak el kell kötelezniük magukat a zaklatás és jogellenes megkülönböztetés mentes munkaerő mellett. A vállalatok nem vehetnek részt faj, szín, életkor, nem, szexuális irányultság, etnikai hovatartozás, fogyatékosság, vallás, politikai hovatartozás, szakszervezeti tagság vagy családi állapot szerinti megkülönböztetésben a felvételi és foglalkoztatási gyakorlatban, például előléptetésben, jutalmazásban és képzéshez való hozzáférésben.

 

  1. Egyesülési szabadság

A nyílt kommunikáció és közvetlen kapcsolattartás a munkavállalók és a vezetőség között a leghatékonyabb módja a munkahelyi problémák megoldásának. A beszállítóknak tiszteletben kell tartaniuk a munkavállalók azon jogát, hogy a helyi törvényeknek megfelelően szabadon csatlakozhassanak, beléphessenek a szakszervezetekbe, képviseltethessék magukat vagy csatlakozhassanak a munkavállalói tanácsokhoz. Támogatniuk kell kollektív szerződés létrejöttét a munkavállalókkal. A munkavállalóknak képesnek kell lenniük nyíltan kommunikálni a vezetőséggel a munkakörülményekről a megtorlástól, megfélemlítéstől vagy zaklatástól való félelem nélkül.

 

II. Egészség és biztonság

 

A beszállítók elismerik, hogy a megbízható egészség- és biztonságirányítási gyakorlatoknak az üzleti élet minden aspektusába való integrálása elengedhetetlen a termékek és szolgáltatások minőségének, a termelés következetességének és a munkavállalói morál fenntartásának.

 

  1. Munkavédelem

A munkavállalók munkahelyi biztonsági veszélyeknek való kitettségét (pl. Elektromos és egyéb energiaforrások, tűz, járművek, gépek, csúszás, lebukás és leesés veszélye) megfelelő tervezési, műszaki és adminisztratív ellenőrzésekkel, megelőző karbantartással és biztonságos munkavégzési eljárásokkal kell ellenőrizni. A munkavállalók által használt gépekhez fizikai védőburkolatokat, reteszeket és korlátokat kell biztosítani és megfelelően karbantartani. A veszélyes energiaforrásokat ellenőrizni kell a karbantartási vagy üzembe helyezési tevékenységek során, hogy megakadályozzák a váratlan beindulást vagy az energia véletlen felszabadulását, amely komoly veszélyt jelenthet a munkavállalókra. Ahol a veszélyeket nem lehet megfelelően szabályozni ezekkel az eszközökkel, a munkavállalókat megfelelő személyi védőfelszereléssel kell ellátni.

 

  1. Vészhelyzeti készültség

A vészhelyzeteket és eseményeket azonosítani és értékelni kell, és hatásukat minimálisra kell csökkenteni a vészhelyzeti tervek és reagálási eljárások végrehajtásával, beleértve: vészhelyzeti jelentéstételt, munkavállalói értesítési és evakuálási eljárásokat, munkavállalói képzést és gyakorlatokat, megfelelő tűzérzékelő és -elhárító berendezéseket, megfelelő kijárati létesítményeket és helyreállítást terveket.

 

  1. Kémiai hatások

A munkavállalók vegyszereknek való kitettségét azonosítani, értékelni és ellenőrizni kell. Ha a veszélyeket nem lehet megfelelően szabályozni műszaki és adminisztratív eszközökkel, a munkavállalókat megfelelő személyi védőfelszereléssel kell ellátni.

 

  1. Megerőltető munka

Meg kell határozni, értékelni és ellenőrizni kell a munkavállalók fizikai igénybevételnek kitett feladatait, beleértve a kézi anyagmozgatást és a nehéz emelést, a hosszan tartó állást és a rendkívül ismétlődő vagy erőteljes szerelési feladatokat.

 

  1. Gépvédelem

A gyártási és egyéb gépeket biztonsági kockázatok szempontjából kell értékelni. Fizikai védőburkolatokat, reteszeket és korlátokat kell biztosítani és megfelelően karbantartani, ha a gép sérülésveszélyt jelent a munkavállalók számára.

 

  1. Higiénia, élelmiszer és szállás

A dolgozókat tiszta WC -vel, ivóvíz -hozzáféréssel, valamint egészségügyi élelmiszerek előkészítési és tárolási lehetőségeivel kell ellátni. A beszállítók által biztosított munkásszállásoknak tisztáknak, biztonságosaknak kell lenniük, vészkijáratot, megfelelő hőt és szellőzést kell biztosítaniuk, valamint ésszerű személyes teret.

 

III. Környezet

 

A beszállítók elismerik, hogy a környezeti felelősségvállalás szerves részét képezi üzleti gyakorlatuknak, és hogy a környezetre és a természeti erőforrásokra gyakorolt ​​káros hatást minimálisra kell csökkenteni, miközben megóvják a lakosság egészségét és biztonságát.

 

  1. Környezetvédelmi engedélyek és jelentések

Minden szükséges környezetvédelmi engedélyt (pl. Kibocsátásfigyelés) és regisztrációt meg kell szerezni, karban kell tartani és naprakészen kell tartani, és be kell tartani működési és jelentési követelményeiket.

 

  1. Szennyezésmegelőzés és erőforrás -csökkentés

A természeti erőforrások minden típusának és felhasználásának (beleértve a vizet és az energiát is) hulladékát csökkenteni kell vagy meg kell szüntetni a forrásnál vagy olyan gyakorlatokkal, mint a gyártási, karbantartási és létesítményi folyamatok módosítása, az anyagok cseréje, megőrzése, újrahasznosítása és az anyagok újbóli felhasználása.

 

  1. Veszélyes anyagok

A környezetbe kerülve a veszélyt jelentő vegyi anyagokat és egyéb anyagokat azonosítani és kezelni kell a vonatkozó törvényekkel vagy rendeletekkel összhangban, hogy biztosítsák azok biztonságos kezelését, mozgatását, tárolását, újrahasznosítását vagy újrafelhasználását és ártalmatlanítását.

 

  1. Szennyvíz és szilárd hulladék

A műveletekből, ipari folyamatokból és higiéniai létesítményekből származó szennyvizet és szilárd hulladékot a hatályos törvények vagy előírások előírásai szerint ellenőrizni és kezelni kell a kibocsátás vagy ártalmatlanítás előtt.

 

  1. Légkibocsátás

Az illékony szerves vegyi anyagok, aeroszolok, korrozív anyagok, részecskék, ózonréteget lebontó vegyi anyagok és a műveletek során keletkező égési melléktermékek levegőbe történő kibocsátását a kibocsátás előtt szükség szerint kell jellemezni, ellenőrizni, ellenőrizni és kezelni.

 

  1. Anyagkorlátozások

A beszállítóknak be kell tartaniuk minden vonatkozó törvényt és előírást, amely az egyes anyagok betiltására vagy korlátozására vonatkozik, beleértve a címkézési törvényeket és az újrahasznosításra és ártalmatlanításra vonatkozó előírásokat.

 

  1. Energiafogyasztás és üvegházhatású gázok kibocsátása

Az energiafogyasztást és az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását létesítmény- és/vagy vállalati szinten nyomon kell követni és dokumentálni kell. A résztvevőknek költséghatékony módszereket kell keresniük az energiahatékonyság javítása, valamint az energiafogyasztás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának minimalizálása érdekében.

 

IV. Etika

 

A társadalmi felelősségek teljesítése és a piaci siker elérése érdekében a beszállítóknak a legmagasabb etikai normákat kell betartaniuk.

 

  1. Üzleti integritás

A legmagasabb szintű integritás elvárható minden üzleti interakció során. A korrupció, zsarolás és sikkasztás minden formája szigorúan tilos, ami azonnali megszüntetést és jogi lépéseket eredményez.

 

  1. Összeférhetetlenség

Összeférhetetlenségnek nevezzük azt, ha egymással üzleti kapcsolatban lévő személyek között (vállalkozások, továbbá alvállalkozók tulajdonosai, vezető tisztségviselői, de, más munkatársai is) olyan családi vagy egyéb magánjellegű kapcsolat van, ami munkahelyi döntéseiket valamelyikük cége számára hátrányosan befolyásolhatja. A tényleges vagy lehetséges összeférhetetlenséget a munkáltatónál be kell jelenteni.

A cég vezetőségének és alkalmazottainak lojalitást kell tanúsítaniuk a vállalattal szemben és a beszállítókkal, ügyfelekkel és másokkal is olyan módon kell viselkedniük, hogy még a látszatát is elkerüljék annak, hogy személyes érdekeik összeütközésbe kerülnének a cég érdekeivel.

 

  1. Indokolatlan előny

A kenőpénzt vagy az indokolatlan vagy nem megfelelő előny megszerzésének egyéb módját nem szabad felajánlani vagy elfogadni

 

  1. Az információk közzététele

A titoktartás rendkívül fontos a beszállítói kapcsolatban. Az üzleti tevékenységekre, a struktúrára, a pénzügyi helyzetre és a teljesítményre vonatkozó információkat a vonatkozó előírásoknak és az uralkodó iparági gyakorlatnak megfelelően kell közzétenni. Bármilyen üzleti tevékenység folytatása előtt meg kell kötni a titoktartási megállapodásokat (NDA).

 

  1. Szellemi tulajdon

A szellemi tulajdonjogokat tiszteletben kell tartani; a technológia és a know-how átadása a szellemi tulajdonjogokat védő módon történjen.

 

  1. Tisztességes üzlet, reklám és verseny

A tisztességes üzlet, a reklám és a verseny normáit be kell tartani. Rendelkezésre kell állni az ügyfelek adatainak védelmére szolgáló eszközöknek.

 

  1. Felelős ásványi anyagok beszerzése

A beszállítóknak gondoskodniuk kell arról, hogy termékeik konfliktusmentesek legyenek, vagyis ne tartalmazzanak „konfliktus ásványokból” származó fémeket. Sem közvetlenül, sem közvetve nem finanszírozhat fegyveres csoportokat bányászat vagy ásványkereskedelem révén. A szállítóknak olyan politikákat, átvilágítási keretrendszereket és irányítási rendszereket kell létrehozniuk, amelyek célja ennek a célnak az elérése. A beszállítóknak is rendszeres időközönként auditálniuk kell ellátási láncukat, és meg kell győződniük arról, hogy beszállítóik megfelelnek a konfliktusmentes programnak.

 

  1. A visszaélések bejelentése és a megtorlás elleni védelem

A visszaélések bejelentője minden olyan személy, aki nyilvánosságra hozza a vállalat alkalmazottjának vagy tisztviselőjének nem megfelelő magatartását. A szállítónak biztosítania kell a visszaélést bejelentő személyek titkosságának védelmét.

 

  1. Adatvédelem

A beszállítóknak be kell tartaniuk az adatvédelmi és információbiztonsági törvényeket és szabályozási követelményeket, amikor személyes adatokat gyűjtenek, tárolnak, feldolgoznak, továbbítanak és megosztanak.

 

V. Beszállítói menedzsment fejlesztése

 

A fenntartható ellátási lánc fenntartása érdekében a szállítóknak továbbítaniuk kell ezeket a követelményeket beszállítóik felé.